کانال تلگرام
دکتر امینیان مهندس حامد دلیجه آسان کنکور بانک کتاب پایتخت برنامه 4 ماهه تا کنکور مکتبستان

بستن تبلیغات

معرفی اپلیکیشن قبولی

برنامه 4 ماهه تا کنکور مکتبستان
کانال تلگرام مکتبستان

  • استاد : غیاثی

  • مقطع : کنکور

  • حجم جزوه : 1.66 مگ

  • تاریخ : ۹۵/۰۸/۳۰

  • تعداد بازدید : 515

  • نظرات : ۰

  • نویسنده : konkuru

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

یک جزوه کامل کنکوری زیست مبحث دودمانه به صورت رمزگذاری شده از استاد غیاثی بزرگوار

کانال تلگرام سایت کنکوریو هر روز با برترین جزوات در اختیار شما عزیزان می باشد.

آدرس کانال تلگرام سایت کنکوریو : konkuru@

آزمون آنلاین سایت کنکوریو در خدمت شماست .

آدرس آزمون آنلاین سایت کنکوریو :  konkuru.ir/azmoon

 

برای مطالعه بیشتر :

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

برای بررسی چگونگی وراثت صفات از دودمانه اسـتفاده مـی کنـیم . دودمانـه نـوع  خاصی از شجره نامه است که به افراد کمک می کند تا بدانند ، احتمال آن که ناقـل آن ناهنجاری ، یا ژن مربوط به آن صفت خاص باشند، چقدر است .

دودمانه ها از نظر شکل ظاهری به دو گروه تقسیم می شوند:

الف )دودمانه  های فنوتیپی: مثل دودمانه ی بیماری زالی که در بالا نشان داده شد (شکل 1-6)، افراد ناقل مشخص نیستند و افراد فقط به صورت سالم و بیمار نمایش  داده می شوند.

ناقل به افرادی گفته می شود که دارای الل های مولد ناهنجاری های ژنی هستند، اما فنوتیپ آن ناهنجاری یا غیرعادی بودن را نشان نمی دهند. بدیهی است چنین حالتی برای بیماری های مغلوب رخ می دهد.

دودمانه های ژنوتیپی فقط برای بیماری های مغلوب طراحی می شوند، پس اگر به یک دودمانه ی ژنوتیپی برخورد کردید باید یکی از گزینه های مغلوب را انتخاب کنید.  دودمانه های ژنوتیپی فقط زمانی از نوع اتوزومی مغلوب اند که مردِ ناقل در دودمانه وجود داشته باشد (حتی اگر در دودمانه زن ناقل هم باشد). ولی اگر در دودمانه فقط زنان ناقل باشند و مردان نتوانند ناقل شوند، دودمانه از نوع وابسته به X مغلوب است.

برای دودمانه های فنوتیپی که در  آنها افراد ناقل مشخص نیستند، تست های مختلفی طراحی می شود. برای سهولت در یادگیری شما این تست ها را تیپ  بندی کرده ایم:

الف)تست های تشخیص نوع وراثت: این تیپ تست ها فقط برای تشخیص الگوهای اتوزومی غالب ، اتوزومی مغلوب ، وابسته به جنس غالب و وابسته به جنس مغلـوب  طراحی می شوند. اگر در صورتِ سؤال هیچ توضیح اضافی وجود نداشته باشـد و از شما بخواهد الگوی دودمانه را تعیین کنید، در این حالت دو راه وجود دارد.

اگر در دودمانه زنی سالم پدر یا پسری بیمار داشته باشد ، الگـوی دودمانـه  نمـی توانـد وابسته به جنس غالب باشد . به عنوان مثال اگر پدر بیمار باشد چون 100% کرومـوزوم X خود را به دخترش منتقل می کند، پس هم ه ی دخترهایش بیمار می شوند و همچنین چون پسر بیمار ، 100% کروموزم X خود را از مادرش می گیرد لذا مادرش  نمـی توانـد سالم باشد.

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

تست های تشخیص نوع بیماری: اگر در  دودمانه های فنوتیپی، گزینه  ها به جای اتوزومی غالب، اتوزومی مغلوب، وابسته به جنس غالب و وابسته به جنس مغلوب، نام بیماری خاصی باشد، ابتدا بدون توجه به دودمانه، نوع وراثت بیماری ها را مشخص  میکنیم، در این حالت همواره دو گزینه از نظر الگوی توراث مشابه هم شده و کنار  میروند، دو گزین ه ی باقیمانده را ابتدا با کلید 1 مقایسه  میکنیم تا به پاسخ برسیم اگر با کلید 1 قابل تشخیص نبودند آنگاه از کلید 2 استفاده می کنیم

دودمانه های محاسباتی: برای دودمانه های محاسـباتی اگـر توضـیح خاصـی در دودمانه وجود نداشته باشد ، ابتدا با کلید 1 و 2 مشخص می کنیم که الگوی وراثت از چه نوعی است، سپس با تعیین ژنوتیپ والدین، محاسبات را انجام می دهیم.

جزوه رمزگذاری شده زیست مبحث دودمانه

منبع : کانون

 

 

مشاوران 100

بخش دانلود

رمز فایل : www.konkuru.ir
منبع : www.konkuru.ir
فرمت فایل : pdf

مطالب مرتبط

جزوه هزار و یک نکته برتر زیست شناسی ۲

185: view

جزوه زیست ۲ مبحث هورمون ها امیر مردانی

157: view

جزوه کنکوری فصل ۱ زیست شناسی پیش ۱ مبحث پروتئین سازی

221: view

جزوه فصل ۵ مبحث تبادل گازها چهارم تجربی

309: view

جزوه فصل اول زیست ۱ مبحث مولکول های زیستی

201: view

جزوه جمع بندی زیست ۱ سه فصل ابتدایی

262: view

دانلود جزوه کامل زیست مبحث چربی ها

226: view

جزوه کامل زیست شناسی دوم مخصوص کنکور ۹۷

808: view

کمی درباره مدیر